• WinePlanet Trophée 2024,  Majstrovstvá somelierov Slovenska – kategória junior

20. 3. 2024

V dňoch 18. – 19. marca 2024 vo vinárstve Karpatská perla Šenkvice sa uskutočnila juniorská somelierska súťaž WinePlanet Trophée 2023 – Majstrovstvá somelierov Slovenska v kategórii junior. Do tejto prestížnej súťaže sa prihlásili študenti zo stredných škôl z celého Slovenska, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie študentov v oblasti gastronómie a vinárstva.

Súťažiacich prvý deň čakal odborný test zameraný na vinohradníctvo a vinárstvo Slovenskej republiky, alkoholické a nealkoholické nápoje. Druhý deň semifinálovej časti súťaže začal senzorickým hodnotením vybraných vzoriek vín a pokračoval servisom bieleho tichého vína.

Finálová časť pozostávala zo štyroch disciplín. V úvode bol servis červeného vína pre štyri osoby v časovom limite7 minút. V druhej disciplíne mali súťažiaci určiť druh vína na základe senzorických vlastností. Finálovou disciplínou bolo aj snúbenie vína k slávnostnému menu a kvíz z údajov na etikete vína.

Na súťaži SOŠ obchodu a služieb reprezentovali žiaci II.H triedy odboru Hotelová akadémia:

Denisa Rošková a Florián Gáka.

Súťaž organizovaná Asociáciou somelierov SR bola veľmi dobre zorganizovaná a umožnila študentom hlbšie sa ponoriť do profesie someliera.  Sme radi, že súťaž študentov oslovila a chcú ďalej pokračovať vo svojom profesijnom raste.

• Návšteva v mestskej galérií

20. 3. 2024

Dňa 14.marca 2024 ďalšia skupina žiakov  zavítala na výstavu do galérie. Boli to druháci (2.P) - čašníci, kuchári a kaderníčky, ktorí si pozreli výtvarné práce ukrajinských umelcov žijúcich v Rim.Sobote a Bans.Bystrici – Umenie v azyle.

Pracovníčka MG postupne predstavila tvorbu každého umelca. Žiaci mali možnosť položiť nesmelé otázku aj jednému z nich – Oleg Yasenev, ktorý bol prizvaný. Práve na jeho maľbách spoznali známe „ nepoznané“ miesta ( Čierny orol, Kurinec, Teplý Vrch ) a živo debatovali – „Toto je presne tam ...“

Viac ich zaujali figurálne diela, no po usmernení pracovníčkou MG našli logické súvislosti a pochopenie aj s abstraktnými prácami, ktoré ako dorozumievací prostriedok zvolili farbu, líniu, detail.

Žiaci sa počas 40 minútovej návštevy, ktorá ubehla neuveriteľne rýchlo, nestačili ani nudiť. Niektoré obrazy si aj fotili na pamiatku.